Dell Latitude 2
1.360 AED
Brand :DELL
Model name: Latitude 5420
Screen size: 14 Inches
Colour: Black
RAM: 16 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 11th Gen Core i5
Operating system: Windows
Item Code: DG-DELL-LATITUDE-2
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Other Special Features of the Product | Keyboard |
| Graphics Description | Integrated Graphics |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Hard Disk Description | solid_state_drive |
| Item Weight | 1.34 kg |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 1.00 |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 12 Volts |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Compatible Devices | No Compatible Devices |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 32.1L x 21.2W x 1.9Th centimeters |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2.6 GHz |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Number of Ports | 10 |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Speed | 4.2 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 1135G7 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 10 Hours |
| Size | 14 Inches |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Hard Disk | 256 GB |
| Processors | Core i5 |
| Model | Latitude |













