Dell Latitude 4
2.499 AED
Brand :DELL
Model name: Latitude 7420
Screen size: 14 Inches
Colour: Black
RAM: 16 GB
Hard disk size: 1 TB
CPU Model: 11th Gen Core i7
Operating system: Windows
Item Code: DG-DELL-LATITUDE-4
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 1000 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Smooth |
| Graphics Description | Integrated Graphics |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Hard Disk Description | solid_state_drive |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Graphics Card Ram | 1.00 |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Compatible Devices | No Compatible Devices |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 20.9L x 32.1W x 1.7Th centimeters |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 7.34 Hours |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 1185G7 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Hardware Interface | DisplayPort, USB 3.1 Type C, HDMI, Thunderbolt |
| Size | 14 Inches |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Hard Disk | 1 TB |
| Processors | Core i7 |
| Model | Latitude |












