HP-Envy-1
1.840 AED
Brand :HP
Model name: HP Envy x360
Screen size: 14 Inches
Colour: Silver
RAM: 8 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 13th Gen Core i5
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-Envy -1
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Natural Silver |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.5 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Form Factor | Convertible |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 5 Volts |
| Camera Description | Integrated Webcam |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, or Bluetooth connectivity |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 21.1L x 32W x 2Th centimeters |
| Chipset Type | Intel 13th Gen Core U series |
| Optical Storage Device | no |
| Power Device | lithium_ion |
| Number of Drivers | 1 |
| Video Output | HDMI |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Cache Memory Installed Size | 12 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 13.15 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 1335U |
| CPU Model Generation | 13th generation |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| CPU Codename | Tiger Lake-U |
| CPU L2 Cache | 12 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Screen Finish | anti-glare |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, HDMI |
| Number of Ports | 3 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Size | 14 Inches |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Hard Disk | 512 GB |
| Processors | Core i5 |
| Model | Envy |














