HP OmniBook Ultra Flip
6.495 AED
Brand :HP
Model name: HP OmniBook Ultra Flip
Screen size: 14 Inches
Colour: Blue
RAM: 16 GB
Hard disk size: 1 TB
CPU Model:Â Next Gen Core Ultra 7
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-OMNI-2
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Blue |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Lightweight, Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | Intel® Arc™ Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.34 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Developer, Gaming, Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Intel® Unison™ |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | ATA-5 |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that interface with USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi. |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 31.4L x 21.6W x 1.5Th centimeters |
| Chipset Type | Intel® integrated SoC |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | Lpddr 5 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 24 |
| Battery Life | 8.25 Hours |
| Number Of Cells | 6 |
| Lithium-Battery Energy Content | 64 Watt Hours |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 256 |
| CPU Model Generation | 7 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 |
| Display Technology | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Glossy |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | Micro USB 2.0 Type A |
| Number of Ports | 6 |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Size | 14 Inches |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Hard Disk | 1 TB |
| Processors | Core Ultra 7 |
| Model | Omni BOOK |














