HP-Envy -14
2.189 AED
Brand :HP
Model name: HP Envy x360
Screen size: 15.6 Inches
Colour: Gray
RAM: 8 GB
Hard disk size: 256 GB
CPU Model: 5th Gen Ryzen 5
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-Envy -14
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Gray |
| Hard-Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Other Special Features of the Product | Touchscreen |
| Graphics Description | Shared |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Vega 8 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.9 Kilograms |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Personal, Gaming |
| Graphics Card Ram | 1 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home 64-Bit |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Compatible Devices | No Compatible Devices |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 35.9L x 24.6W x 1.9Th centimeters |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Total Usb Ports | 1 |
| Hardware Interface | MicroSD, Bluetooth, Solid State Drive, USB, HDMI, Headphone, Media Card |
| Number of Ports | 3 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Human-Interface Input | Microphone, Keyboard, Touch Pad, Numeric Keypad |
| Keyboard Description | Backlit |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Processor Series | Ryzen 5 2500U |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 5 2500U |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 10.5 Hours |
| Battery Average Life Standby | 10.5 Hours |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Colors | Black |
|---|---|
| Hard Disk | 256 GB |
| Processors | Ryzen 5 |
| RAM | 8 GB |
| Size | 15.6 Inches |
| Model | Envy |













