HP 14DQ 2
1.680 AED
Brand :HP
Model name: HP – HP 14DQ
Screen size: 14 Inches
Colour: Gold
RAM: 8 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 11th Gen Core i5
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-14DQ-2
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Gold |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Portable, Thin |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | solid_state_drive |
| Item Weight | 2.5 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Form Factor | Laptop |
| Voltage | 5 Volts |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | No Compatible Devices |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 22.5L x 32.4W x 1.8Th centimeters |
| Chipset Type | Intel Tiger Lake |
| Power Device | AC adapter |
| Screen Bezel Thickness | 6.5 millimeters |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 8 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Speed | 4.2 |
| Processor Count | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 1135G7 |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Has Color Screen | Yes |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Number of Ports | 3 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | App |
| Touchpad Feature | Multi-touch |
| Colors | Gold |
|---|---|
| Hard Disk | 512 GB |
| RAM | 8 GB |
| Size | 14 Inches |
| Processors | Core i5 |
| Model | 14DQ |

















