HP 14 EP 10th Generation
1.499 AED
Brand :HP
Model name: HP 14 EP
Screen size: 14 Inches
Colour: Silver
RAM: 12 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 10th Gen Core i3
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-14EP-1
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Portable |
| Graphics Description | Integrated |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 3.07 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Form Factor | Laptop |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Compatible Devices | External monitors, keyboards, mice, storage devices, printers, and other standard USB or HDMI compatible accessories |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 32.4L x 21.5W x 1.8Th centimeters |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | WUXGA (1920 x 1080) |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 |
| Display Technology | LED |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 8 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 55 Watt Hours |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i3-100U |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 1 |
| Size | 14 Inches |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Hard Disk | 512 GB |
| Processors | Core i3 |
| Model | 14 EP |














