HP 14DQ
1.585 AED
Brand :HP
Model name: HP – HP 14DQ
Screen size: 14 Inches
Colour: Silver
RAM: 16 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 11th Gen Core i5
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-14DQ-1
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Micro Edge Bezel |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | solid_state_drive |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Voltage | 45 Volts |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 32.4L x 22.5W x 1.8Th centimeters |
| Chipset Type | Tiger Lake |
| Power Device | Lithium-ion battery |
| Is Electric | Yes |
| Video Output | HDMI |
| Screen Bezel Thickness | 6.5 millimeters |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 9 Hours |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Speed | 2.4 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 1135G7 |
| CPU Model Generation | 11 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1366×768 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Glossy |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Number of Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Notebook Pointing Device Description | [Standard Touchpad] |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Colors | Silver |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Size | 14 Inches |
| Hard Disk | 512 GB |
| Model | 14DQ |
















