HP 240
2.599 AED
Brand :HP
Model name: HP 240
Screen size: 14 Inches
Colour: Silver
RAM: 16 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 13th Gen Core i7
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-240-1
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 |
| Other Special Features of the Product | Built-in fingerprint reader for secure login and data protection., Vivid Display, Backlit Keyboard, Long-Lasting Battery, High-Performance Processor |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Item Weight | 1.36 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Entertaniment, Student, Business |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 |
| Form Factor | Notebook PC |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 240 Volts |
| Camera Description | 720p HD camera |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Warranty Type | 1 year of parts and labor Warranty |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 21.5L x 32.4W x 1.8Th centimeters |
| Optical Storage Device | No Optical Storage |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC Pixels |
| Display Technology | LED |
| Color Gamut | 45 |
| Screen Finish | 14″ diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | USB 3.1 Type C, HDMI |
| Number of Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Processor Series | Intel Core i7-1355U |
| Processor Speed | 1700 MHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core™ i7-1355U (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) |
| CPU Model Generation | 13th Generation Intel Core™ i7 processor |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Size | 14 Inches |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Hard Disk | 512 GB |
| Processors | Core i7 |
| Model | 240 |













