HP-Envy -5
3.300 AED
Brand :HP
Model name: HP Envy x360
Screen size: 16 Inches
Colour: Silver
RAM: 16 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 13th Gen Core i7
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-Envy -5
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Grey |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 510 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 |
| Form Factor | Convertible |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Voltage | 5 Volts |
| Camera Description | Integrated Webcam |
| Biometric Security Feature | Iris Recognition |
| Graphics Ram Type | GDDR4 |
| Compatible Devices | USB Devices, HDMI Displays, Bluetooth Accessories |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 35.7L x 1.8W x 22.8Th centimeters |
| Chipset Type | Intel H-series or similar |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Power Device | lithium-ion battery |
| Number of Drivers | 1 |
| Video Output | HDMI |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 512 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 13.15 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 3.7 |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 1355u |
| CPU Model Generation | 13 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Touch Screen Type | Touch |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Glossy |
| Total Usb Ports | 4 |
| Hardware Interface | USB, HDMI |
| Number of Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Colors | Silver |
|---|---|
| Hard Disk | 512 GB |
| Processors | Core i7 |
| RAM | 16 GB |
| Size | 16 Inches |
| Model | Envy |













