Lenovo Legion 5
6.770 AED
Brand :Lenovo
Model name: Legion 5
Screen size: 16 Inches
Colour: Gray
RAM: 32 GB
Hard disk size: 1 TB
CPU Model: 14th Gen Core i9
Operating system: Windows
Item Code: DG-LENOVO-LEGION 5-1
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Luna Grey |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Item Weight | 2.4 Kilograms |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | USB-C |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use HDMI, DisplayPort, USB-C, Ethernet, or Bluetooth connectivity. |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 36L x 26W x 2Th centimeters |
| Chipset Type | Intel |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Video Output | DisplayPort |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixel |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 2560×1600 |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 165 hertz |
| Maximum Display Brightness | 3.5E+2 Nit |
| Has Color Screen | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Lithium-Battery Energy Content | 80 Watt Hours |
| Processor Series | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 5.8 GHz |
| Processor Count | 24 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i9-14900HX |
| CPU Model Generation | 14 |
| CPU Codename | Raptor Lake |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 36 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Total Usb Ports | 5 |
| Hardware Interface | DisplayPort, USB Type C, Ethernet, HDMI |
| Number of Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Size | 16 Inches |
|---|---|
| RAM | 32 GB |
| Hard Disk | 1 TB |
| Processors | Core i9 |
| Model | Legion |













