Lenovo ThinkPad E14
3.020 AED
Brand :Lenovo
Model name: Thinkbook E 14
Screen size: 14 Inches
Colour: Black
RAM: 16 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 14th Gen Core Ultra 7
Operating system: Windows
Item Code: DG-LENOVO-THINKBOOK E14-2
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Lightweight, TrackPoint, Backlit Keyboard, Anti Glare Coating |
| Graphics Description | Integrated |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.67 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Developer, Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 23.5L x 36W x 1.9Th centimeters |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920×1200 Pixels |
| Display Technology | 14″ WUXGA |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 255H |
| CPU Model Generation | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 255H |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Size | 14 Inches |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Hard Disk | 512 GB |
| Processors | Core Ultra 7 |
| Model | Thinkpad |













