HP 14 EP 13th Generation
2.310 AED
Brand :HP
Model name: HP 14 EP
Screen size: 14 Inches
Colour: Silver
RAM: 16 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 13th Gen Core i7
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-14EP-2
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.07 kg |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 45 Volts |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers via HDMI, USB, or Bluetooth |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 18L x 324W x 213Th millimeters |
| Chipset Type | Intel ‘400 series’ chipset |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400.00 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | 16 Gb |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3.2E+3 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1355U |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| CPU Codename | Raptor Lake |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Display Technology | IPS |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Solid State Drive |
| Number of Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Size | 14 Inches |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Hard Disk | 512 GB |
| Processors | Core i7 |
| Model | 14 EP |












