HP 14DQ 5
1.573 AED
Brand :HP
Model name: HP 14DQ
Screen size: 14 Inches
Colour: Natural Silver
RAM: 4 GB
Hard disk size: 256 GB
CPU Model: 11th Gen Core i3
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-14DQ-5
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Windows 10 |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | solid_state_drive |
| Item Weight | 1.47 kg |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Compatible Devices | No Compatible Devices |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 32.4L x 22.5W x 1.8Th centimeters |
| Optical Storage Device | DVD |
| Video Output | HDMI |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 4.1 GHz |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 9 Hours |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Speed | 4.1, 3.0 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel i3-1115G4 |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Display Technology | LED, IPS |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Solid State Drive, USB, HDMI, Headphone, Media Card |
| Human-Interface Input | Microphone, Mouse, Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, Silver |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Colors | Silver |
|---|---|
| Hard Disk | 256 GB |
| RAM | 4 GB |
| Processors | Core i3 |
| Size | 14 Inches |
| Model | 14DQ |














