HP 15DY 1
1.200 AED
Brand :HP
Model name: HP 15DY
Screen size: 15.6 Inches
Colour: Silver
RAM: 8 GB
Hard disk size: 256 GB
CPU Model: 10th Gen Core i3
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-15DY-1
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Other Special Features of the Product | Camera, Digital |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | solid_state_drive |
| Item Weight | 2.38 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Home and Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Netbook |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 5 Volts |
| Camera Description | 720p HD |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External Display, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 22L x 16W x 18Th centimeters |
| Chipset Type | Intel 400 series |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Power Device | Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Video Output | HDMI |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Solid State Drive |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 10th Generation Intel Core i3-1005G1 |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1366 x 768 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 10 Hours |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Colors | Silver |
|---|---|
| Processors | Core i3 |
| Hard Disk | 256 GB |
| RAM | 8 GB |
| Size | 15.6 Inches |
| Model | 15DY |













