HP 15s 3
1.740 AED
Brand :HP
Model name: HP 15s
Screen size: 15.6 Inches
Colour: Silver
RAM: 16 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 7th Gen Ryzen 7
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-15S-3
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Lightweight, Recycled, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | AMD RadeonTM Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Notebook |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Voltage | 41 Volts |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External devices with USB, Wi-Fi, HDMI, and Bluetooth interfaces |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 23.6L x 36W x 1.9Th centimeters |
| Optical Storage Device | No |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 10 Hours |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AMD R7-7730U |
| CPU Model Generation | 7000 series |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | USB |
| Number of Ports | 3 |
| Colors | Silver |
|---|---|
| Hard Disk | 512 GB |
| Processors | Ryzen 7 |
| RAM | 16 GB |
| Size | 15.6 Inches |
| Model | 15s |













