HP-Envy -10
2.884 AED
Brand :HP
Model name: HP Envy x360
Screen size: 15.6 Inches
Colour: Black
RAM: 8 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 5th Gen Ryzen 7
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-Envy -10
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Nightfall Black |
| Hard-Drive Size | 1024 GB |
| Operating System | Windows 10 |
| Other Special Features of the Product | Touch Screen |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | ‎‎‎‎AMD Radeon Graphics |
| Hard Disk Description | solid_state_drive |
| Item Weight | 2.05 Kilograms |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Convertible |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 240 Volts |
| Camera Description | front |
| Graphics Ram Type | VRAM |
| Compatible Devices | Other computers, phones, tablets, and peripherals with compatible interfaces |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 35.8L x 23.1W x 1.8Th centimeters |
| Power Device | Lithium-ion Battery |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 4000 Series |
| CPU Model Generation | Zen 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.3 GHz |
| CPU Codename | Ryzen 7 |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2.3 GHz |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR DRAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 51 Watt Hours |
| Colors | Black |
|---|---|
| Hard Disk | 512 GB |
| Processors | Ryzen 7 |
| RAM | 8 GB |
| Size | 15.6 Inches |
| Model | Envy |













