HP-Envy -15
2.843 AED
Brand :HP
Model name: HP Envy x360
Screen size: 15.6 Inches
Colour: Silver
RAM: 16 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 11th Gen Core i7
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-Envy -15
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | windows 11 home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.6 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Form Factor | Convertible |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 5 Volts |
| Camera Description | Front |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, or Bluetooth connectivity. |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 35.8L x 23W x 1.9Th centimeters |
| Chipset Type | Intel Irix Xe Graphics |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3200 Microhertz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, HDMI, Headphone, Media Card |
| Number of Ports | 3 |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i7-1165G7 |
| CPU Model Generation | 11 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p, 720p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Battery Life | 9.5 Hours |
| Number Of Cells | 4 |
| Lithium-Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Colors | Silver |
|---|---|
| Hard Disk | 512 GB |
| Processors | Core i7 |
| RAM | 16 GB |
| Size | 15.6 Inches |
| Model | Envy |













