HP 15DY 3
1.690 AED
Brand :HP
Model name: HP 15DY
Screen size: 15.6 Inches
Colour: Silver
RAM: 8 GB
Hard disk size: 256 GB
CPU Model: 11th Gen Core i5
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-15DY-3
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Natural Silver |
| Hard-Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Windows |
| Other Special Features of the Product | Lightweight, Thin |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | solid state drive |
| Item Weight | 1.69 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Automatic Backup Software Included | webcam |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 5 Volts |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | No Compatible Devices |
| Warranty Type | On-site warranty |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 38.1L x 38.1W x 50.8Th centimeters |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | 8 |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Cache Memory Installed Size | 256 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 7.15 Hours |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 9 Watt Hours |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Speed | 4.2 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1135G7 |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p, 720p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | anti-glare |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | HDMI |
| Number of Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Colors | Silver |
|---|---|
| Hard Disk | 256 GB |
| Processors | Core i5 |
| RAM | 8 GB |
| Size | 15.6 Inches |
| Model | 15DY |













