HP-Envy -13
2.785 AED
Brand :HP
Model name: HP Envy x360
Screen size: 15.6 Inches
Colour: Black
RAM: 16 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 5th Gen Ryzen 5
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-Envy -13
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Nightfall Black |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Touch Screen, Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | ‎AMD Radeon Graphic |
| Hard Disk Description | solid_state_drive |
| Item Weight | 1.78 kg |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Convertible |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, wireless keyboards, mice, storage devices, printers, and other Bluetooth-enabled accessories |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 35.9L x 1.9W x 22.9Th centimeters |
| Optical Storage Device | Blu-Ray |
| Power Device | AC adapter |
| Number of Drivers | 1 |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Total Usb Ports | 4 |
| Hardware Interface | USB 3.1 Type A, USB 3.1 Type C, HDMI, Media Card |
| Number of Ports | 7 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 5625U |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| CPU Codename | Cezanne |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Colors | Black |
|---|---|
| Processors | Ryzen 7 |
| Hard Disk | 512 GB |
| RAM | 16 GB |
| Size | 15.6 Inches |
| Model | Envy |













