HP-Envy -7
3.089 AED
Brand :HP
Model name: HP Envy x360
Screen size: 15.6 Inches
Colour: Black
RAM: 8 GB
Hard disk size: 512 GB
CPU Model: 5th Gen Ryzen 7
Operating system: Windows
Item Code: DG-HP-Envy -7
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over AED200
| Color | Nightfall black aluminum |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader, Convertible |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon |
| Hard Disk Description | solid state drive |
| Item Weight | 4.11 Pounds |
| Video Processor | AMD Radeon |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Automatic Backup Software Included | HP Audio Switch, myHP, HP Command Center, HP Support Assistant, HP BIOS Protection |
| Form Factor | Convertible |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 240 Volts |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 35.8L x 1.8W x 20.4Th centimeters |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 |
| Optical Storage Device | No optical storage device |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| Virtual Reality Ready | No |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Technology | 8GB DDR4 |
| Memory Clock Speed | 4.5 GHz |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 4.5 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Cache Memory Installed Size | 16 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | USB 3.0 Type A, Bluetooth, USB 3.0 Type C, HDMI, 802.11 ac/b/g/n |
| Number of Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 7 5825U |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Screen Size | 15 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution Maximum | 1920×1080 Pixels |
| Display Technology | IPS |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Screen Finish | Glossy |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 11.15 Hours |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 51 Watt Hours |
| Colors | Black |
|---|---|
| Hard Disk | 512 GB |
| Processors | Ryzen 7 |
| RAM | 8 GB |
| Size | 15.6 Inches |
| Model | Envy |












